Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to bezpłatne zajęcia, mające na celu stymulowanie rozwoju psychoruchowego i psychospołecznego dzieci z niepełnosprawnością. W ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecko może uczestniczyć w specjalistycznych zajęciach terapeutycznych w wymiarze od 4 do 8 godzin miesięcznie. Wczesne wspomaganie to także objęcie wsparciem rodziny, aby jeszcze lepiej spełniała swoje funkcje i wspierała rozwój małych pociech.
W jakiego rodzaju zajęciach terapeutycznych może uczestniczyć dziecko w ramach wczesnego wspomagania rozwoju?
Szczegółowa oferta poszczególnych podmiotów, realizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, różni się zależnie od profilu specjalizacji danej placówki oraz zatrudnianych przez nią specjalistów.
Dzieci realizujące wczesne wspomaganie rozwoju w Ośrodku Wspierania Rozwoju Dziecka uczestniczą w terapii psychologicznej, pedagogicznej (terapia prowadzona przez oligofrenopedagoga, surdopedagoga lub tyflopedagoga, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, terapia pedagogiczna ukierunkowana na przygotowanie do podjęcia nauki w szkole, terapia ręki), logopedycznej, rehabilitacji ruchowej oraz terapii integracji sensorycznej. Dzieciom, które wymagają szczególnego wsparcia w zakresie rozwoju umiejętności społecznych, oferujemy zajęcia w niewielkich grupach, prowadzonych przez psychologa. Ponadto, rodzicom i opiekunom naszych podopiecznych oferujemy możliwość uczestnictwa w zajęciach o charakterze instruktażowym, poradnictwo specjalistyczne oraz wychowawcze, poradnictwo w zakresie doboru sprzętu ortopedycznego oraz innego rodzaju pomocy terapeutycznych, indywidualne wsparcie psychologiczne w sytuacjach kryzysowych oraz możliwość uczestnictwa w terapii rodzin.
Ponadto, współpracujemy z Oddziałem Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w celu wspierania rozwoju dzieci w ramach leczenia środowiskowego, czyli odbywającego się w domu pacjenta.
Które dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach w ramach wczesnego wspomagania rozwoju?
Aby zapisać się do Poradni na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, należy posiadać aktualną opinię o potrzebie wczesnego wspomagania. Opinia ta jest dokumentem uprawniającym dziecko do korzystania z zajęć wczesnego wspomagania od dnia jej wydania do jej wygaśnięcia. Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania wydawane są przez zespoły orzekające, działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Co wyróżnia zajęcia z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju, prowadzone w „Ośrodku Wpierania Rozwoju Dziecka”?
- W Ośrodku Wspierania Rozwoju Dziecka wczesne wspomaganie rozwoju stanowi główną oś działalności Poradni. Oznacza to, że specjalizujemy się w realizacji zajęć z zakresu wczesnej interwencji terapeutycznej i stale dążymy do rozwoju naszej placówki przede wszystkim w tym obszarze.
- Potrzeby każdego dziecka traktowane są u nas ze szczególną uwagą, bez pośpiechu. Osoby, które współpracują z nami od lat, podkreślają, że w naszej Poradni szczególnie cenią sobie kameralną, domową atmosferę.
- Na każdym etapie planowania i realizacji wsparcia dla dziecka, Rodzice/ Opiekunowie zaproszeni są do czynnego uczestnictwa w naszych działaniach. Rodzice/ Opiekunowie mogą brać udział w zajęciach dziecka (o ile wskazują na to jego potrzeby rozwojowe) po to, by uczyć się nowych sposobów zabawy z dzieckiem w domu. Dodatkowo, Rodzice/ Opiekunowie mogą na własny wniosek korzystać u nas z oferty zajęć wspomagających, skierowanych bezpośrednio do nich (poradnictwo, zajęcia instruktażowe, indywidualne wsparcie psychologiczne, terapia rodzin).
- Oferujemy elastyczne, dostosowane do potrzeb Rodziców godziny spotkań – regularnie gromadzimy informacje, dotyczące preferowanych przez Państwa pór zajęć i – zależnie od zakresu Państwa dostępności – dążymy do organizowania terapii we wskazanych zakresach godzin.
- Pracuje u nas grono wyspecjalizowanych, sprawdzonych terapeutów. Zatrudniamy wyłącznie osoby, posiadające specjalistyczne wykształcenie oraz doświadczenie w diagnozie i terapii małego dziecka. Wszyscy specjaliści dostępni są w jednym miejscu, bez konieczności korzystania z kilku instytucji jednocześnie. Każde z dzieci, niezależnie od tego, jakiego rodzaju terapię realizuje w naszej Poradni, ma przypisany zespół specjalistów złożony z pedagoga, logopedy, fizjoterapeuty/ terapeuty SI, psychologa dziecięcego oraz psychologa, specjalizującego się w terapii rodzinnej. Specjaliści ci w trakcie regularnych spotkań zespołów wczesnego wspomagania stale wymieniają między sobą informacje, aby w sposób holistyczny i zintegrowany wspierać rozwój małych pacjentów.
- Opracowujemy dla dziecka indywidualny program wczesnego wspomagania, który jest systematycznie ewaluowany i dostosowywany do potrzeb dziecka i jego rodziny.
- Dysponujemy specjalistycznym sprzętem i wyposażeniem niezbędnym do realizacji bardzo zróżnicowanego zakresu celów diagnostycznych i terapeutycznych. Nasze zaplecze sprzętowe systematycznie się powiększa.
- Regularnie poddajemy naszą pracę ewaluacji i kontroli w ramach wewnętrznego nadzoru pedagogicznego. Ponadto, podobnie jak każda placówka oświatowa, podlegamy nadzorowi pedagogicznemu ze strony Kuratorium Oświaty (Małopolski Kurator Oświaty).
Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat wczesnego wspomagania rozwoju?
